Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Mąka ryżowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Mąka ryżowa. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 22 lutego 2015

CZEKOLADOWO-WANILIOWA BABKA Z MĄKI RYŻOWEJ


Pięknie popękane.
Chrupiące. 
Trochę jak babka z dzieciństwa, a takie przecież lubimy najbardziej.
Na podwieczorek przy planszówkach.
Na jutro, bo jutro mamy NASZ dzień.
Bez stania w kuchni, bez sprzątania, bez pośpiechu.
Obiecałam moim Maluchom. Jutro tylko my, książki, farby i planszówki.
W międzyczasie, ewentualnie, jakaś, wspólna, przekąska.
:)

Składniki
  • 125 g mąki ryżowej
  • 125 cukru
  • 125 g  masła
  • 125 g dobrej, gorzkiej czekolady
  • 5 jaj
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • szczypta soli
  • cukier puder do posypania

Przygotowanie
Składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Nagrzejcie piekarnik do 160 st z termoobiegiem (180 st bez termoobiegu).
 Roztopcie i przestudźcie w jednej miseczce masło, w drugiej czekoladę. Mąkę zmieszajcie z proszkiem do pieczenia. Białka oddzielcie od żółtek.
Żółtka ubijajcie z cukrem przez kilka minut na jasną, puszystą masę. Dodajcie przestudzone masło i ubijając dalej mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Uzyskane ciasto rozłóżcie do dwóch misek. Do jednej dodajcie roztopioną czekoladę i dokładnie wymieszajcie, do drugiej ekstrakt z wanilii i również dokładnie wymieszajcie.
Ubijcie białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Połowę ubitej piany dodajcie powoli, łyżka po łyżce, do jednej misy- delikatnie i dokładnie wymieszajcie, połowę do drugiej, robiąc to samo.
Przygotujcie foremkę- "keksówkę", wyłóżcie ją papierem do pieczenia.
Nakładajcie naprzemiennie po jednej łyżce ciasta jasnego i jednej ciasta ciemnego, następnie patyczkiem bambusowym lub nożem poprzecinajcie całość kilkukrotnie tworząc "esy-floresy"- dzięki temu uzyskamy marmurkowy wzór.
Pieczcie około 45 minut lub do uzyskania suchego patyczka.
Chłodne ciasto oprószcie cukrem pudrem.







czwartek, 15 stycznia 2015

CYTRYNOWY KEKS Z MĄKI RYŻOWEJ


Pomieszało się tej naszej zimie z jesienią, pomyliły kolory Matce Naturze. Zamiast bieli mamy szarości i brązy, zamiast całodniowych wygłupów na śniegu, szybki spacer w kaloszach i dzień z książką pod kocem. Nie, żeby narzekała, choć tęsknię za prawdziwa zimą, jesień również należy do moich ulubionych (tak, tak, mam ulubione cztery pory roku; trzy lubię na równi, czwartą trochę tylko mniej). Piękne "Księgi Jakubowe" wciągają (a niby nie mam czasu;) ), deszcz robi wyjątkową scenografię. Jak w tej sytuacji nie skusić się na kawałek pysznego ciasta?
Miękkiego, delikatnego, z chrupiącą skórką i orzeźwiającym aromatem cytryny. 
Odrobina Słońca przy akompaniamencie deszczu.

Składniki
(wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej)
  • 200 g mąki ryżowej
  • 180 g masła
  • 140 g drobnego cukru trzcinowego
  • 3 jaja
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • sok i otarta skórka z jednej niewoskowanej cytryny
  • 1 łyżka ekstraktu z wanilii (lub ziarenka z jednej laski wanilii)
  • szczypta soli
  • cukier puder do posypania
Przygotowanie
Nagrzejcie piekarnik do 180 st. 
Przygotujcie formę-keksówkę, wyłóżcie ją papierem.
Wyszorujcie cytrynę, sparzcie ją. Mąkę wymieszajcie z proszkiem do pieczenia.
 Masło utrzyjcie z cukrem na gładką masę. Dodajcie do niej mąkę z proszkiem, jaja, startą skórkę z cytryny i wyciśnięty sok, ekstrakt z wanilii i sól. Delikatnie wymieszajcie (nie mieszajcie zbyt długo, nie chcemy zakalca:) ).
Ciasto przełóżcie do formy, wygładźcie górę. Pieczcie około 35-40 minut- do suchego patyczka.
Ideał na ciepło, na zimno również przepyszne.







Lista zakupów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...