Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Muffinki i Babeczki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Muffinki i Babeczki. Pokaż wszystkie posty

środa, 6 kwietnia 2016

MUFFINKI Z BATATAMI, FETĄ I PARMEZANEM


Składniki
  • 1 batat (ok 300 g)
  • ok 70 g parmezanu + do posypania
  • ok 70 g fety
  • 1 czerwona cebula
  • pół papryczki chili
  • 1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego
  • 3 jaja
  • 1-2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 120 g mąki pszennej razowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • sól, świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie
Nagrzejcie piekarnik do 180 st., przygotujcie formę do pieczenia babeczek, wyłóżcie ja papilotkami lub nasmarujcie dobrze oliwą.
Batata obierzcie i zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach. Posiekajcie chili, obierzcie i drobno pokrójcie cebulę. Mąkę wymieszajcie z proszkiem do pieczenia, zetrzyjcie parmezan, pokruszcie fetę. Wszystkie składniki na muffinki wymieszajcie razem, przyprawcie do smaku dobrą solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Masę nakładajcie do przygotowanej formy, każdą muffinkę posypcie startym parmezanem. Pieczcie około 45-50 minut. 







piątek, 13 lutego 2015

EKSPRESOWE, ŚNIADANIOWE MUFFINKI BANANOWE


Składniki
  • 4 bardzo dojrzałe banany
  • 2 jaja
  • 120-150 g (w zależności od tego jak słodkie są banany, albo na jaką słodycz macie ochotę) drobnego trzcinowego cukru (ja zawsze cukier mielę w młynku)
  • 120 g rozpuszczonego masła
  • 180 g mąki pszennej (u mnie typ 650)
  • 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka ekstraktu z wanilii
  • szczypta soli
  • garść ( lub kilka garści ) posiekanych ulubionych orzechów
na górę:
  • 2 łyżki posiekanych orzechów laskowych lub innych
  • 1 łyżka otrębów owsianych
  • 1 łyżka grubego cukru trzcinowego
Przygotowanie
Zajmuje dokładnie tyle, ile trwa nagrzanie piekarnika.
Piekarnik nagrzejcie do 180 st.
Roztopcie masło, lekko przestudźcie. W tym czasie obierzcie banany, rozgniećcie je w misce widelcem. Dodajcie wszystkie pozostałe składniki (prócz składników na posypkę) i wymieszajcie je łyżką, dosyć szybko i niedbale. Składniki na posypkę połączcie ze sobą.
Foremki na muffinki napełniajcie ciastem do około 2/3 wysokości. Każdą muffinkę posypcie przygotowaną posypką i włóżcie do piekarnika.
Pieczcie około 15-18 minut.
Z podanych składników wychodzi nam około 15-17 sztuk.




czwartek, 8 stycznia 2015

MAGDALENKI Z MĄKI GRYCZANEJ WG DAVIDA LEBOVITZ'A



Składniki

  • 115 g masła 
  • 2/3 szkl mąki gryczanej
  • 1/3 szkl mąki pszennej (typ 650)
  • 3/4 szkl cukru
  • 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 1/2 łyżeczki soli morskiej
  • 4 białka jaj w temperaturze pokojowej
  • 1 łyżka miodu
Przygotowanie
Nagrzejcie piekarnik do 200 st. 
Teraz zrobimy masło palone: masło pokrójcie w kostkę i włóżcie do rondla. Roztopcie na średnim ogniu, podgrzewając do momentu, aż nabierze jasnobrązowego koloru i zacznie wydzielać orzechowy zapach. Na początku będzie trochę pryskać, kiedy woda z masła wygotuje się, pozostały tłuszcz będzie powoli się rumienił. Kiedy stanie się jasnobrązowy, zdejmijcie z ognia i odstawcie do wystudzenia.
Mąki, proszek do pieczenia, cukier i sól wymieszajcie w misce. Dodajcie do nich miód i białka i, mieszając, około 1/3 masła. Stopniowo dodajcie resztę masła wraz z przypalonymi drobinkami (nie zeskrobujcie przypalonych cząstek z dna, będzie zbyt mocno wyczuwalne, wystarczą tylko te "pływające" w maśle) i wymieszajcie do uzyskania gładkiego ciasta.
Foremki do magdalenek napełnijcie do ok 3/4 wysokości. Pieczcie przez 8-10 minut, aż środek ciasta będzie sprężysty w dotyku- nie sugerujcie się kolorem- miód i mąka gryczana nadają wypiekom dosyć ciemny kolor.
Po wyciągnięciu formy z piekarnika poczekajcie chwilę, a następnie wyciągnijcie magdalenki na kratkę i w ten sposób wystudzcie.
Dla nas najlepsze są maczane w musie z owoców, zaraz po upieczeniu.




wtorek, 9 grudnia 2014

MIGDAŁOWE BABECZKI Z CYNAMONEM


Tak. Te babeczki są naprawdę smaczne. 
Bez fałszywej skromności mogę napisać, że to jedne z lepszych, jakie pieczemy (choć oczywiście to kwestia sporna). Maślane, wilgotne, migdałowo-cynamonowe. Obok Czekoladowych babeczek , nasz faworyt na Świąteczny stół. 


Składniki
  • 5 białek 
  • 90 g mąki migdałowej
  • 170 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 150 g roztopionego, przestudzonego masła
  • 50 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka cynamonu


Przygotowanie
Piekarnik nagrzejcie do 180 st z termoobiegiem, przygotujcie formę do pieczenia muffinek. 
Zmielone migdały wymieszajcie z cukrem pudrem, cynamonem i mąką. Białka ubijcie ze szczyptą soli na niezbyt sztywną masę. Do ubitego białka dodajcie roztopione i przestudzone masło oraz  suche składniki i delikatnie wymieszajcie.
Ciasto nakładajcie do foremek na muffinki do 2/3 wysokości.
Pieczcie około 18-20 minut lub do suchego patyczka.






Posiłkowałam się przepisem Katie Quinn Davies.
Korzenne przysmaki

czwartek, 16 października 2014

MIGDAŁOWE MUFFINKI Z BIAŁĄ CZEKOLADĄ



Składniki

  • 100 g mąki migdałowej (zmielonych migdałów)
  • 200 g mąki pszennej
  • 70 g miękkiego masła
  • 1 jajo
  • 60 g drobnego cukru trzcinowego
  • 3 łyżki miodu
  • 100 ml mleka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • szczypta soli
  • kilka kostek białej czekolady
  • płatki migdałowe do posypania
Przygotowanie
Piekarnik nagrzejcie do 180 st bez termoobiegu.
Do jednej miski wsypcie składniki suche: przesiejcie mąkę, dodajcie zmielone migdały, sól, proszek do pieczenia i cukier. Do drugiej miski wlejcie składniki mokre: jajo rozmąćcie z mlekiem, masłem (może być roztopione), miodem i ekstraktem z wanilii. Część "mokrą" przelejcie do misy z suchymi składnikami, wymieszajcie tylko do połączenia składników.
Ciasto nakładajcie do foremek do wysokości 3/4. W środek każdej muffinki wepchnijcie po jednej kostce białej czekolady, posypcie płatkami migdałów.
Pieczcie około 20 minut.






Imieniny u cioci

piątek, 6 czerwca 2014

BANANOWE MUFFINKI Z TRUSKAWKAMI


Wykorzystujemy ciepłe dni maksymalnie, dzis więc, klasycznie już, bardzo szybko. Szkoda nam każdej chwili, którą moglibyśmy spędzić na świeżym powietrzu, wybaczcie więc lakoniczne dosyć wpisy. 
Jak najlepiej wykorzystać upały, za którymi nie przepadamy, nie tracąc jednocześnie lata? Pluskając się w wodzie. Na wyjazd więc, za miasto nasze ulubione babeczki, tym razem w wersji letniej.

Składniki

3 dojrzałe (a nawet przejrzałe banany)
80 g masła
1 jajo
190 g mąki pszennej
100 g cukru
50 g cukru trzcinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki soli
12 truskawek

kruszonka:

0,5 łyżeczki cynamonu
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka zimnego masła
75 g cukru trzcinowego

Przygotowanie 
Dokładnie takie same, jak w tym właśnie przepisie. A więc:
Piekarnik nagrzejcie do 190 st, przygotujcie blachę do pieczenia babeczek. Truskawki umyjcie, pozbawcie szypułek.

 Rozpuśćcie masło w rondlu, do momentu aż trochę zbrązowieje, lekko przestudzcie. Widelcem rozgniećcie banany, włóżcie do miski, wymieszajcie z jajkiem i przestudzonym masłem. W drugiej misce zmieszajcie oba rodzaje cukru z przesianą mąką, solą,  proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną ( a więc suche składniki). Składniki suche zmieszajcie ze składnikami mokrymi tylko do połączenia składników. Ciasto rozłóżcie do przygotowanych foremek. Do każdej "wciśnijcie" całą truskawkę.
Przygotujcie kruszonkę: podane składniki wyróbcie palcami aż powstanie "mokry piasek". Kruszonką posypcie przygotowane do pieczenia muffinki.
Pieczcie około 18-20 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika poczekajcie kilka minutek, wyjmijcie i wystudzcie.






wtorek, 27 maja 2014

MUFFINKI Z BANANAMI I MASŁEM PALONYM


Dzień Mamy był przepiękny.
 Jestem mamą z krótkim dosyć stażem (ale za to jakim intensywnym), więc każde dodatkowe wyznanie miłości moich dzieci wprawia mnie w nieprzerwane wzruszenie. Potulnieję, cichnę,  dla "małych moich zakochanków" jestem gotowa niemalże na wszystko. I oni o tym wiedzą. 
Przed snem moje Dziecię poprosiło o babeczki na drugie śniadanie do szkoły na następny dzień. Cóż więc wzruszona, zakochana, posłuszna mama robi nocą, w Dzień Mamy? 
Najlepsze Babeczki na Świecie.

Składniki
3 dojrzałe (a nawet przejrzałe banany)
80 g masła
1 jajo
190 g mąki pszennej
100 g cukru
50 g cukru trzcinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki soli

kruszonka:
0,5 łyżeczki cynamonu
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka zimnego masła
75 g cukru trzcinowego

Przygotowanie
Piekarnik nagrzejcie do 190 st, przygotujcie blachę do pieczenia babeczek.
 Rozpuśćcie masło w rondlu, do momentu aż trochę zbrązowieje, lekko przestudzcie. Widelcem rozgniećcie banany, włóżcie do miski, wymieszajcie z jajkiem i przestudzonym masłem. W drugiej misce zmieszajcie oba rodzaje cukru z przesianą mąką, solą,  proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną ( a więc suche składniki). Składniki suche zmieszajcie ze składnikami mokrymi tylko do połączenia składników. Ciasto rozłóżcie do przygotowanych foremek.
Przygotujcie kruszonkę: podane składniki wyróbcie palcami aż powstanie "mokry piasek". Kruszonką posypcie przygotowane do pieczenia muffinki.
Pieczcie około 18-20 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika poczekajcie kilka minutek, wyjmijcie i wystudzcie.







korzystałam z przepisu znalezionego w "Kuchni"

środa, 30 kwietnia 2014

BABECZKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO ZE SZPINAKIEM


Koniec kwietnia nas rozpieszcza. Ze wszystkich sił zachęca, aby popołudnia spędzać z dala od domu. Tak też robimy. Jeść jednak coś trzeba.
Te babeczki powstały na nasze potrzeby. Sprawdziły się jako podwieczorek na świeżym powietrzu, łatwe do zapakowania, jeszcze łatwiejsze do zjedzenia poza domem. Szpinak zaś był elementem koniecznym- wyrazne zamówienie Oliwki. Ma być szpinak. I basta!
Był. Będzie też jutro:)

Składniki
1 opakowanie ciasta francuskiego
300 g szpinaku
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
ok 150 g ricotty
2 łyżki pokruszonego parmezanu
gałka muszkatołowa, sól, pieprz
masło klarowane do smażenia i wysmarowania formy

Przygotowanie
Piekarnik nagrzejcie do 190 st., formę na babeczki wysmarujcie masłem. Szpinak dokładnie umyjcie, osuszcie i posiekajcie. Cebulę i czosnek obierzcie i pokrójcie na drobne kawałki. W rondlu rozgrzejcie masło, wrzućcie cebulę z czosnkiem, smażcie do momentu "zeszklenia". Dorzućcie szpinak, wymieszajcie i smażcie, aż stanie się ciemniejszy i "przywiędnie", a płyn odparuje. Dodajcie ricottę, sól, pieprz i gałkę muszkatołową, wymieszajcie, spróbujcie, doprawcie w razie potrzeby i posypcie pokruszonym parmezanem. Wymieszajcie raz jeszcze.
Ciasto francuskie (jeśli potrzeba wcześniej rozwałkujcie) pokrójcie na kwadraty. Każdy kwadrat umieśćcie w przygotowanej wcześniej formie w otworze na babeczkę. Nałóżcie nadzienie ze szpinaku, sklejcie ze sobą rogi. Pieczcie około 20 minut (do momentu aż staną się złociste).
Pyszne na ciepło i na zimno- dla nas w towarzystwie pomidorów:)


Viva Ricotta!

piątek, 11 kwietnia 2014

BABECZKI CZEKOLADOWE Z BUDYNIEM


Zamówienie Oliwki. 
Taka mała, a już wyczuła, że na słabszy dzień czekolada jest jakby lekarstwem…
Przy okazji uleczył się też i Tymuś i Dorośli.
Niestety, odporności jeszcze nie nabraliśmy. Koniecznie musimy powtórzyć kurację.
Jeśli więc czujecie się słabiej i Wy, nie czekajcie ani chwili ;).
Jeśli jednak wydaje się Wam, że jesteście odporni, pamiętajcie, może się Wam tylko tak wydawać…
W każdym razie zdrówka życzymy :)

Składniki
60 g gorzkiej czekolady
0,5 szkl dobrego kakao
150 g masła
3 jaja
0,75 szkl cukru trzcinowego
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 szkl śmietany 18 %
0,75 szkl mąki pszennej
szczypta soli
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

budyń:
(robiłam z tego przepisu tylko z mniejszą ilością składników)
170 ml mleka
1 jajo
40 g cukru
20 g mąki

Przygotowanie
Najpierw przygotujcie budyń: zagotujcie mleko. Jajo ubijcie dokładnie z cukrem, dalej ucierając dodajcie przesianą mąkę i zagotowane mleko. Wymieszajcie dokładnie, wlejcie do rondla i zagotujcie uważając, aby się nie przypaliło. Odstawcie do wystudzenia.
Teraz czas na ciasto: w rondlu roztopcie masło z czekoladą. Kiedy się połączą, dodajcie kakao, wymieszajcie dokładnie i trochę przestudzcie. Mąkę przesiejcie i połączcie z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia, odstawcie. 
Jaja wymieszajcie ze szczyptą soli i cukrem oraz esencją z wanilii. Dodajcie roztopione masło z czekoladą i trochę mąki. Szybko połączcie, wlejcie śmietanę i po lekkim wymieszaniu resztę mąki. Wymieszajcie. Ciasto będzie dosyć gęste.
Nagrzejcie piekarnik do 160 st z termoobiegiem lub do 180 st metodą tradycyjną.
Blachę do babeczek wyłóżcie papilotkami. Nakładajcie łyżką ciasto na babeczki, łyżeczką zróbcie wgłębienie i nałóżcie w nie trochę budyniu. Przykryjcie również ciastem czekoladowym.
Pieczcie około 18 minut, babeczki powinny być wilgotne w środku.






Wielkanocne Smaki - edycja IVDzień czekolady Babki i babeczki
  

sobota, 4 stycznia 2014

KRUCHE BABECZKI Z BUDYNIEM


To miały być babeczki dla Dzieciaczków, ale… nie poszło. Większość zjadłam sama. Przepyszne.  Re We Lacja. 
Naprawdę nie wiem jak to się stało.
Kruche, pełne budyniu. Kusiły, a ja uległam. Ulegałam cały dzień.
Jestem łatwa.
Wstyd mi.

Składniki
250 g masła
500 g mąki pszennej
200 g cukru
4 żółtka

0,5 l mleka
60 g mąki pszennej
3 jaja
125 g cukru
ziarenka z 1 laski wanilii

cukier puder

Przygotowanie
Masło rozetrzyjcie w palcach z mąką. Dodajcie cukier i 3 żółtka i szybko zagniećcie ciasto. Obwińcie folią i włóżcie do lodówki na ok 30 min.
W tym czasie przygotujcie krem budyniowy. Zagotujcie mleko. Zmiksujcie jaja z cukrem, cały czas ucierając dodajcie przesianą mąkę. Wlejcie zagotowane mleko, dokładnie wymieszajcie i dodajcie ziarenka z 1 laski wanilii. Przelejcie do rondla i  uważając, aby nie przypalić, zagotujcie. Przestudzcie.
Nagrzejcie piekarnik do 170 st. Formę na babeczki wysmarujcie masłem i oprószcie mąką.  Ciasto wyciągnijcie z lodówki i rozwałkujcie na grubość około 0,5- 0,7 cm. Wyłóżcie ciastem dno i boki foremek na babeczki,ponakłuwajcie i napełnijcie je budyniem i przykryjcie kawałkiem ciasta (ja wykrawałam "przykrywki" szklanką). Zlepcie dokładnie, posmarujcie rozmąconym żółtkiem. Pieczcie przez 10 min w temperaturze 170 st, następnie zwiększcie temperaturę do 200 st i pieczcie do uzyskania złotego koloru.
Wyciągajcie ostudzone- ciasto jest bardzo kruche i ciężko jest wyciągać gorące babeczki bez uszkadzania ich. Posypcie cukrem pudrem.



Przepis Cristiny Bottari

sobota, 21 grudnia 2013

CZEKOLADOWO-KORZENNE BABECZKI Z NADZIENIEM


Przepyszne, czekoladowe, z korzennym aromatem... Nie wyobrażam sobie od ubiegłego roku Świąt bez tego wypieku. Przepis znalazłam na blogu Doroty -naprawdę zawładnął naszymi podniebieniami.  Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika czekolady, piernika i Świąt w ogóle;). 

Składniki
2 duże jaja
3/4 szkl brązowego cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
120 g masła
55 g gorzkiej czekolady
0,5 szkl kakao
2/3 szkl i 2 łyżki mąki pszennej
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżka przyprawy korzennej do piernika
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 szkl śmietany 18%
ok 1 szkl dowolnego dżemu, konfitur lub powideł (u nas powidła czekoladowo-śliwkowe )

polewa:
50 ml śmietany 30%
100 g gorzkiej czekolady

Przygotowanie
Przygotujcie piekarnik- nagrzejcie go do 170 st bez termoobiegu. W rondlu rozpuśćcie masło i czekoladę. Kiedy połączą się, dodajcie kakao, wymieszajcie i odstawcie do lekkiego przestudzenia. Mąkę wymieszajcie z sodą, proszkiem do pieczenia, cynamonem i przyprawą korzenną i wszystko przesiejcie. Ubijcie jaja z cukrem i ekstraktem z wanilii na jasną i puszystą masę. Stopniowo ubijając dalej dodawajcie masę czekoladową. Na tym kończy się współpraca z mikserem:). Teraz na przemian dodawajcie śmietanę i suche składniki mieszając tylko do połączenia składników.
Do foremek na babeczki nałóżcie część ciasta, na to łyżeczkę powideł i znów przykryjcie ciastem. Pieczcie około 20 minut (ja piekę zwykle ok 18 minut)- dzięki temu babeczki są miękkie i wilgotne.
Na polewę wystarczy podgrzać śmietanę i roztopić w niej czekoladę. Dekorujcie przestudzone już babeczki. 





Lista zakupów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...