niedziela, 7 czerwca 2015

DOMOWA LEMONIADA -syrop


Niezastąpiona nie tylko latem- mamy ją w lodówce niemal cały rok. Z wodą gazowaną smakuje lepiej od wielu znanych napojów (np tych z siódemką w nazwie ;) ), a z wodą "z procentami" jako genialny drink. 
No dobrze, ma trochę cukru w składzie. 
Ale to jedyny minus. Trochę słodyczy potrzebuje każdy ;)


Składniki
  • 450 g cukru
  • 1 szklanka wody
  • 2-3 limonki
  • 2 cytryny (mogą to być też same cytryny lub same limonki- najlepiej niewoskowane)
  • kilka listków mięty
Przygotowanie
Cukier wsypcie do garnka, zalejcie wodą i doprowadźcie do wrzenia- cukier musi się rozpuścić. Gotujcie na dosyć dużym ogniu, mieszając od czasu do czasu, przez mniej więcej 10 minut- aż zacznie przypominać rzadki syrop.
W czasie kiedy syrop będzie się gotował sparzcie i wyszorujcie cytrusy. Do jednej miseczki zetrzyjcie z nich skórkę, do drugiej wyciśnijcie sok.
Po około 10 minutach gotowania wody z cukrem, prawie gotowy już syrop ściągnijcie z ognia. Wlejcie do niego sok z cytryn i limonek oraz startą z nich skórkę. Wymieszajcie, schłodźcie i wstawcie do lodówki najlepiej na całą noc.
Po kilku/kilkunastu godzinach syrop przecedźcie (nie używajcie gazy, bo syrop będzie dosyć gęsty, najlepiej sprawdzi się tu dosyć drobne sitko) i wlejcie do wyparzonej butelki lub słoika. Dorzućcie kilka listków mięty, zamknijcie i wstawcie do lodówki.
Syrop gotowy!
Rozcieńczajcie go wodą, wodą gazowaną, wódką, w lecie dodajcie kilka kostek lodu. A w zimie z herbatą- ideał.
My robimy z niego także pyszne lody wodne- rozcieńczony wodą mrozimy w foremkach do lodów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lista zakupów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...