czwartek, 11 września 2014

DŻEM Z JABŁEK I ŚLIWEK Z LIKIEREM PASSOA


Trochę nas ostatnio wymęczyły rozmaite nieprzyjemności. Dosłownie i w przenośni przespaliśmy większą część wrześniowych dni. Teraz obudzeni, orzezwieni, staramy się nadgonić zagubiony czas. 
No właśnie. Znów gonimy.
 Ostatnio dotarło do nas ze zdwojoną mocą, że wystraszeni widmem uciekającego czasu wszystko robimy coraz szybciej. Nawet myślimy. O rany!
Zawsze starałam się we wszystkim odnalezc trochę wytchnienia, chwilę spokoju, aby nacieszyć się każdym drobiazgiem. Gdzieś umknęły moje idee. Zachłysnęłam się pogonią za … nie wiem czym. Za niczym. Jeszcze chwila i nie różniłabym się wiele od reszty z biegających dookoła szczurów, zaniedbując przy okazji wszystkich, których kocham. Ale od czego rodzina? Zwłaszcza TAKA RODZINA jak moja. Najlepsza na świecie.
Mam więc pierwszą i jedyną jesienną obietnicę.
Zwalniam. 
Wszyscy zwalniamy.
A przepis na dżem powstał przy okazji ciasta ze sliwkami. Musiałam obiecać, że zrobię taki dżem, jak nadzienie ciasta, ale w ilości zdecydowanie większej. Robię więc.
Z węgierek wyszedł najsmaczniejszy, w najpiękniejszym kolorze (spójrzcie na zdjęcie ciasta ). 
Na zdjęciach poniżej i powyżej dżem ze śliwek innej maści, mniej widowiskowy, ale niewiele odbiega smakiem od tego z węgierek.


Składniki

  • ok 1,2 kg umytych i wydrylowanych śliwek, najlepiej węgierek
  • 6-8 kwaskowatych jabłek
  • 150-200 g cukru (lub odpowiednio mniej lub więcej, w zależności od owoców)
  • 200 ml likieru z owoców egzotycznych (Passoa?)
  • 1,5-2 łyżeczki cynamonu

Przygotowanie
Śliwki i jabłka pokrójcie na drobne części. Włóżcie do rondla, zasypcie cukrem (lepiej dajcie mniej, pózniej możecie dosłodzić). Wstawcie na palnik bez pokrywki, zagotujcie, zmniejszcie ogień. Kiedy wyparuje nieco płynu dolejcie likier, smażcie dalej, aż owoce zaczną się rozpadać i zaczną przypominać konsystencję dżemu- nam to zajęło około 2 godzin, ale wszystko zależy od owoców, jakich użyjecie. Dodajcie cynamon, wymieszajcie, sprawdzcie czy nie trzeba dodać więcej cukru.
Gorący dżem nakładajcie do wyparzonych słoików.
My nie pasteryzujemy, ale jeśli chcecie być pewniejsi, możecie to zrobić przez około 10 minut.


Śliwka - robaczywka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lista zakupów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...